Złożenie deklaracji PIT to coś, czego należy pilnować co roku, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Czasem jednak może się tak zdarzyć, że w popłochu innych spraw służbowych lub prywatnych, zapomnimy o tej czynności. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Można zaczerpnąć porady u doradcy, który zajmuje się takimi rzeczami lub spróbować załatwić sprawę samemu.
Czynny żal – co to jest?
Czynny żal to forma wyrażenia „skruchy” za niedotrzymanie terminu rozliczenia podatku lub za jego złe wypełnienie. Składając taki rodzaj dokumentu, mamy możliwość pominięcia nałożenia na nas kary finansowej, ale nie zawsze to działa. Według kodeksu karnego skarbowego: „art. 16 § 1 KKS nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego poinformuje o tym odpowiedni organ, poda istotne okoliczności (np. wyjawi tożsamość osób współdziałających w popełnieniu czynu) oraz powód takiego działania”. Czynny żal powinien zostać złożony w Urzędzie Skarbowym pisemnie lub elektronicznie odpowiednio szybko. Kto i kiedy może skorzystać z takiego prawa?
Kiedy i kto można skorzystać z czynnego żalu?
Może go złożyć każdy, kto przyczynił się do popełnienia wykroczenia. Przykładowe sytuacje, w których można złożyć czynny żal to:
- PIT niezłożony w terminie lub z błędami,
- za niezgłoszoną darowiznę,
- za brak przeglądu kasy fiskalnej,
- za niezapłacony podatek od nieruchomości,
- za prowadzenie ksiąg podatkowych w niewłaściwy sposób,
- za niezłożenie sprawozdania finansowego.
Dokument należy złożyć jak najszybciej. Nie będzie on skuteczny, gdy Urząd Skarbowy rozpocznie czynności służbowe.
W jaki sposób złożyć czynny żal?
Czynny żal można złożyć stacjonarnie w Urzędzie Skarbowym, ustnie do protokołu, pisemnie lub elektronicznie przez Portal Podatkowy lub Platformę ePUAP.
Czynny żal – co musi się w nim znaleźć?
Nie ma jednego, konkretnego wzoru, jaki narzuca kodeks karny skarbowy. Należy uwzględnić w nim następujące elementy:
- dane osobiste,
- aktualną datę i miejscowość,
- adresata – Urząd Skarbowy,
- opis popełnionego czynu i jego okoliczności,
- wskazanie osób, które miały związek z czynem zabronionym,
- informacje o tym, w jaki sposób sprawca naprawi swój czyn.
Jeśli popełniliśmy wykroczenie i nie wiemy, jak sobie z tym poradzić – najlepiej jest sięgnąć po poradę doradcy lub księgowego. Nasza firma oferuje doradztwo dla firm i osób indywidualnych. Z chęcią pomożemy i załatwimy sprawę w sposób profesjonalny.